Що робити, якщо у Вашого сонечка закрепи?

Схильність до закрепів/закрепи можуть стати причиною дискомфорту маленького животика і зустрічаються у 20-35% дітей грудного віку. 

Важливо!

Нормальними вважаються випорожнення 1-7 р на добу з народження до 4 міс.  1-3 рази на добу з 4 міс. до 3 років, 1-2 рази на добу після двох років життя дитини.

Для грудних дітей основним критерієм нормальних випорожнень являється їх кашкоподібна консистенція. Якщо у малюка затримка стільця більше зазначеної норми, але він кашкоподібної консистенції, причин для хвилювання матусі немає, це фізіологічна норма саме для вашої дитини.

Закрепи обумовлені сповільненням транзиту кишкового вмісту по кишечнику або спазмом сфінктера прямої кишки «дисшизія». Дисшизія у малюків супроводжується неспокоєм і плачем при на натужності та щільними випорожненнями. При цьому щільні випорожнення можуть бути невеликими порціями декілька разів на добу і перевищувати в діаметрі розмір анального отвору.

 

Ознаки закрепів у грудних дітей:

 • регулярне затримання стільця на 36 годин і більше;
 • плач та неспокій при натужності;
 • поява оформленого або щільного стільця.

Ознаки закрепів у дітей з 1 року до 4 років життя:

 • регулярна затримка стільця протягом 1 місяця;
 • два або менше випорожнень на тиждень;
 • болісні або щільні випорожнення;
 • нетримання стільця (1 раз і більше на тиждень) у дитини навченої туалетним навикам;
 • стілець великого діаметру, який перевищує діаметр анального отвору.

 

Закрепи можуть супроводжуватись:

 • дратівливістю;
 • зниженням апетиту;
 • відчуттям раннього насичення.

 

Фактори, які сприяють появі закрепів:

 • незріла регуляція нервовою системою перистальтики кишечника. У грудних дітей перистальтика кишечника у 3 рази повільніша у порівнянні з перистальтикою кишечника у старших дітей та дорослих;
 • інтенсивні зригування;
 • порушення формування кишкової мікрофлори;
 • порушення психоемоційного стану малюка можуть призвести до спазму кишечника і появі закрепів;
 • вживання годуючою груддю мами надмірної кількості тваринних жирів і білків, сприяючих сповільненню перистальтики кишечника;
 • низький вміст харчових волокон у раціоні;
 • недоїдання, у тому числі грудного молока, сприяє сповільненню перистальтики кишечника (мало калових мас) і появі щільних випорожнень (отримання недостатньої кількості рідини з їжею);
 • значне переїдання, в першу чергу на штучному вигодовуванні, особливо у перші місяці життя малюка (вікова недостатність ферментів) може сприяти появі закрепів;
 • недостатня кількість вживаної рідини; 
 • використання неякісної суміші/суміші, що не відповідає віку дитини;
 • неправильне введення прикорму (занадто рано або пізно, невідповідно віку дитини);
 • ускладнення вагітності/пологів;
 • вживання ліків дитиною (проти судомні, сечогінні, залізо, кальцій, сорбенти);
 • перенесені кишкові інфекції і порушення кишкової мікрофлори ( у т.ч. після лікування антибіотиками);
 • недоношеність;
 • непереносимість коров’ячого молока/козячого молока;
 • використання протягом тривалого часу клізм і механічних засобів стимуляції опорожнення кишечника (призводить до звикання і формування рефлексу на подразнення кишечника для подальшої дефекації).
 • Закрепи призводять  до погіршення самопочуття малюка і супроводжуються  порушенням мікрофлори кишечника, процесів травлення і являються фактором ризику розвитку шлунково-кишкових захворювань у старших дітей.

 

Корисні поради:

 • терпіння, спокій і безмежна любов до свого дорогоцінного чада допоможуть вам зняти психоемоційне напруження і допоможуть малюкові;
 • створіть комфортні умови для проживання в кімнаті малюка (t повітря не вище 22°С при відносній його вологості 50-70%);
 • годуючи груддю дотримуйтесь:

-    питного режиму ( не менше 2 літрів рідини на добу);
-    особистої дієти з обмеженим вживанням тваринних жирів (вершкове масло 20-25 г) з одночасним підвищенням вживання термічно не оброблених рослинних олій (соняшникова, кукурудзяна, оливкова та ін. – 1 ст. ложка – 1,5 ст. ложки).

Більше детальної інформацію про харчування матусі можна знайти в нашій статті «Основи правильного харчування матусі, яка годує грудьми»  

-    включіть в раціон харчування достатньої кількості продуктів, багатих харчовими волокнами: овочів (морква, буряк, гарбуз, кабачки, капуста – 400-500 г), фруктів (яблука, груші, сливи, персики та ін. – 300 г), фруктових соків (бажано свіжо вижатих з м’якоттю – 200-300 мл), круп (гречана, вівсяна, пшенична), сухофруктів (20-25 г), висівок ( до 50 г). Бажаними являються кисломолочні продукти (2,5% жирності), які позитивно впливають на процеси травлення. перистальтику кишечника (йогурт, кефір та ін. – 400-500 мл). Виключіть/обмежте жирні сорти м’яса ( свинина, баранина та інші), солодощі.
-    для виключення нестачі грудного молока перевірте добовий об’єм з’їдаємий малюком молочка з необхідним добовим об’ємом їжі відповідно його віку. 
      

Важливо!

Для того щоб перевірити скільки з’їдає Ваше немовля необхідно зважувати дитину протягом доби до  і після годування груддю не міняючи одяг та підгузки.

-    щотижня перевіряйте прибавку маси тіла малюка.
-    якщо грудного молочка не вистачає, стимулюйте лактацію за допомогою спеціального лактогонного чаю Humana Still.
-    між годуваннями давайте дитині не кип’ячену дитячу водичку, підігріту до температури годування (попереднє виключивши недоїдання.) 

Важливо!

На грудному вигодовуванні, малюку с закрепами, достатньо 1-2 ч.л.   водички декілька разів на добу. Малюкам, яким ще не виповнилося 6 місяців  можна вживати таку кількість додаткової рідини, оскільки це не впливає на апетит і об’єм з’їдаємого грудного молочка (чиста вода швидко всмоктується в кишечнику, а її надлишок виводиться з організму з сечею).

Некип’ячена негаряча водичка подразнює рецептори кишечника і сприяє підвищенню його перистальтики. Зазвичай з грудним молочком малюк, до 6 місяців життя,  отримує достатню кількість рідини, але в деяких випадках, коли у дитини закрепи, діарея, блювота, підвищення температури тіла і надмірне потовиділення (у тому числі при спекотному і сухому повітрі), вона потребує додаткової кількості рідини. Малюкам на штучному вигодовуванні обов’язково треба пропонувати водичку між годуваннями.

-    Після 4 місяців життя можна рекомендувати спеціальні дитячі чаї з натуральним пребіотиком лактозою.

Ознайомитись  з повним асортиментом продукції  чаїв 

-    Своєчасно вводьте прикорм: овочевий ( пюре із кабачків, кольорової капусти, броколі), фруктовий ( пюре із яблук, чорносливу,  абрикос, персиків) з 6 місяців, каші: гречана з 6 місяців, вівсяна з 7 місяців, кисломолочні продукти з 7-8 місяців життя дитини.
-    Перед годуванням викладайте дитину спочатку на животик ( можна підставити свої долоні під п’яточки), а потім на спинку. Малюк сам дасть вам зрозуміти, коли процедура йому набридне. Зробіть легкий масаж животика теплою рукою, погладжуючи ми рухами за годинниковою стрілкою. Після чого ніжно згинаючи ніжки у колінках і стежачи за реакцією малюка притисніть їх до животика. Такі процедури сприяють зміцненню м’язів (шиї,спинки, животика), розвитку головного мозку, відходженню газів/стільця.
-    Для дітей старшого віку  корисними для нормалізації перистальтики кишечника являються рухливі ігри та інші фізичні навантаження.

 

Основи лікування закрепів на змішаному/штучному вигодовуванні:

Якщо маленьке сонечко страждає на закрепи обов’язково необхідно використовувати  індивідуальний підхід для вибору суміші догодовування/вигодовування:

-    при схильності до закрепів/закрепах, порушення мікрофлори кишечника, у т.ч. після антибіотиків, перенесених кишкових інфекцій рекомендується спеціальна унікальна суміш з пребіотиком лактулозою. 
Такі  суміші можна використовувати як основне харчування для малюків або як частину раціону для старших дітей і годуючою груддю мами.

-    при схильності до закрепів/закрепах у поєднанні з кишковими кольками, ризиком алергії до коров’ячого/козячого молока, недоношеності (при досягненні ваги 2500 г) показана унікальна суміш Humana Anticolic

-    при схильності до закрепів/закрепах у поєднанні з інтенсивними зригуваннями рекомендується суміш з натуральною камеддю Humana AR.

Важливо!

95% від усіх закрепів у дітей займають так звані функціональні закрепи (порушення функцій), які виліковуються за допомогою дієти/ дієтичного харчування для дитини без застосування ліків.


Щастя зростає разом з Humana!

У випадку, якщо у Вас з’являться додаткові питання щодо харчування та здоров’я дитини  – звертайтеся до наших лікарів за телефоном гарячої лінії 0 800 301 199 (дзвінки безкоштовні на території України

Cидорук Наталія Фавстівна, лікар-педіатр, експерт в області педіатрії та дієтології.
Президент компанії «Ведара Трейд» - ексклюзивний представник дитячого харчування «Humana» в Україні.

© Сидорук Н. Ф. Авторські права захищені. Копіювання і будь-яке використання тексту тільки за згодою автора, тел.: (044) 333 40 76.